Expedition Parka II hundedækken

Varenummer: 124093
Pris: 619,00 kr
Hurtta Expedition Parka II er et ideelt hundedækken til både små og store eventyr i koldt vejr. Den er udviklet specielt til korthårede hunde og hunde uden underuld, men giver også ekstra varme til alle typer hunde, for eksempel efter træning eller til ældre hunde, der har brug for ekstra beskyttelse. Det tekniske overflademateriale er vand- og vindtæt og samtidig fleksibelt, så hunden frit kan bevæge sig under leg. Halsudskæringen, ryg­længden og kraven kan justeres for en perfekt pasform.

Den nye version af Expedition Parka har forbedret komfort med bedre placerede læg for øget bevægelsesfrihed, skjulte syninger og en redesignet åbning til snoren for bedre vejrbestandighed. Frakken har reflekterende kanter på begge sider for øget synlighed, praktisk åbning til sele, ophængningsstrop til tørring og opbevaring, samt et matchende bælte.

Expedition Parka II er ideel til temperaturer mellem 0 °C og -25 °C, vandtæt op til mindst 10.000 mm vandsøjle, og fremstillet af 80–100 % genanvendte materialer.
Lagerstatus webshop

Ikke på lager